Víte, co pleti škodí? Znáte pojem „volné radikály“?

Volné radikály. Tento pojem Vám možná není úplně neznámý. I když jsou známé především jako zdroj potíží,…

Volné radikály. Tento pojem Vám možná není úplně neznámý. I když jsou známé především jako zdroj potíží, jsou mírně nepochopené. V tomto článku si o nich povíme pár vědeckých detailů jako například, jak vznikají, jak fungují a jejich vztah k viditelnému stárnutí pleti.

Pojďme se tedy podívat, jak fungují a jak s nimi účinně bojovat za použití správné denní péče o pleť obsahující antioxidanty.

Co jsou volné radikály?

Volné radikály jsou nestabilní atomy, které mohou poškozovat buňky. Nestabilní jsou proto, že se jedná o molekuly obsahující kyslík, které mají nespárovaný elektron. Tento jediný elektron jim umožňuje volně interagovat s ostatními molekulami, což nemusí být vždy dobrá věc.

Odkud pocházejí?

Naše tělo přirozeně produkuje malé množství volných radikálů. V mnoha případech jsou však spouštěčem jejich tvorby vnější vlivy jako tabákový kouř, toxiny, znečištěné ovzduší, a hlavně sluneční záření.

Jak účinkují na tělo?

Přemíra volných radikálů spouští v těle proces zvaný oxidační stres. Oxidace se skládá z chemických procesů, které poškozují naše buňky. V takovém případě nastupují na scénu antioxidanty. Naše tělo se dokáže oxidačnímu stresu bránit vlastními antioxidačními obranami, ale je-li tato obrana přetížená přílišným počtem volných radikálů, dochází k poškození, jelikož naše tělo jednoduše není schopné držet krok.

Nejběžnější viník

Pojďme se podívat na jednoho z největších viníků nadměrné tvorby volných radikálů v našem těle. Řeč je samozřejmě o UV záření. Jak tedy sluneční záření způsobuje tvorbu volných radikálů v našem těle? Příliš velké množství UV záření může zahltit náš systém, „vyprovokuje“ tyto nestabilní molekuly a dojde ke spuštění oxidačního stresu, který může vést až k nastartování procesu fotostárnutí (předčasné stárnutí pleti způsobené slunečním zářením) a k hyperpigmentaci. Což nám připomíná – použili jste dnes SPF krém?

Jak volné radikály ovlivňují pokožku?

Když volné radikály přehltí náš systém a spustí oxidační stres, může dojít k poškození různých vrstev kůže. Poškození se projevuje jako jemné linky, vrásky, matný nerovnoměrný tón pleti, zvýšená tvorba tmavých skvrn a povislá kůže. Jednoduše řečeno známky stárnutí pleti.

Podívejme se na nejpatrnější účinky volných radikálů a oxidačního stresu na pokožku:

  • Dehydratace: Volné radikály mohou vést k tansepidermální ztrátě vody a připravit tak Vaši pokožku o tolik potřebnou hydrataci.
  • Nerovnoměrný tón: Stresové poškození pokožky může vést k nerovnoměrné distribuci melaninu, přirozeného kožního barviva.
  • Matnost: Musejí-li buňky vynakládat přílišnou pozornost boji s volnými radikály, přirozená záře Vaší pokožky je pro ně až druhotnou prioritou a je tudíž zanedbávaná.
  • Ztráta pevnosti a elasticity: Syntéza kolagenu, elastinu a proteoglykanů zpomaluje a vede k oslabení struktury pleti a její pevnosti.

Zatímco přirozené známky stárnutí pletí nejsou něčím s čím bychom si měli příliš zatěžovat hlavu, konstantní přehlcení systému volnými radikály může vést k vážnějším zdravotním problémům. Je tedy nejlepší pokusit se předejít jim, jak je jen možné. Začněte s dobrým denním používáním dobrého SPF krému, vyhněte se kouření a znečištěnému vzduchu.

Jak se zbavit volných radikálů?

Volné radikály jsou přirozenou součástí každodenního života. Zcela se jich tedy nikdy nezbavíte a je to tak v naprostém pořádku. Můžete však minimalizovat jejich výskyt a efekt na Vaši pleť.

Přidejte antioxidanty. Jak již samotný jejich název napovídá, pomáhají tělo chránit před oxidačním stresem. Antioxidanty jsou molekuly, které se rády dělí, což znamená, že mohou darovat volným radikálům chybějící neutron a stále zůstat stabilní. Napomáhají tedy stabilizovat volné radikály, neutralizovat, zpomalit nebo předcházet poškození oxidačním stresem.

Naše tělo naštěstí produkuje vlastní antioxidanty. Jak tomu však bývá, s věkem se produkce těchto antioxidantů zpomaluje a nejsou již tak účinné. Pomocná berlička v denní péči o pleť tedy přijde vhod.

Jak antioxidanty bojují s volnými radikály v pleti?

Po aplikaci přímo na pokožku se mohou chovat jako Vaše přirozené antioxidanty a pomáhají neutralizovat volné radikály. Přímé antioxidanty jako vitamín C zachytí volné radikály ještě než stačí napáchat nějakou škodu. Nepřímé antioxidanty jako melanin se zase postarají o již napáchané škody na Vaší pleti.

Jak přidat antioxidanty do Vaší péče o pleť?

Hledejte produkty, které nabízejí celodenní antioxidační péči. Silné antioxidanty můžete zařadit jak do ranní, tak do noční rutiny.

Jednou z nejefektivnějších cest, jak zařadit antioxidanty, je použití sér, která jsou přímo vyráběná pro cílenou péči. Pokud chcete podpořit přirozený ochranný systém pleti a zároveň se více ochránit, zvažte koupi SPF krému s antioxidanty.

Jaké antioxidanty jsou pro pokožku nejlepší?

Vitamín C funguje v péči o pleť jako silný antioxidant napomáhající neutralizaci volných radikálů a chránící před oxidačním stresem. Pomáhá tak udržovat pokožku zářivou a zdravou.

Vitamín B3, přesněji jeho podoba niacinamid, napomáhá bojovat s nerovnostmi v tónu pleti a podporuje její zářivost.

Výtažek z Ginkgo biloby obsahuje vysokou koncentraci přírodních antioxidantů, které pomáhají bojovat s volnými radikály a také s obranou pleti proti poškození.

Melatonin je hormon, který může napomoci srovnat Váš spánkový cyklus, ale pokud jej nanesete na pokožku, pomáhá produkci antioxidačních enzymů, jež blokují volné radikály a napravují oxidační poškození.

Shrňme si to

Volné radikály během oxidace poškozují stavební kameny zdravé pokožky. Toto poškození může oslabit strukturu Vaší pleti, a to do hloubky. Důsledkem tohoto oxidačního stresu je pleť slabá, hrubší a matná. Dobrou zprávou ale je, že antioxidanty Vám pomohou. Pamatujte, že péče o pleť je péčí o sebe a měli bychom si vždy dopřát to nejlepší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *