A calming spa setup featuring an aromatherapy candle, essential oils, and dried lavender for relaxation.

Akné u dospělých existuje!

Akné u dospělých je častější problém, než si možná myslíte. Co ho způsobuje, jaké jsou účinné způsoby…

Akné u dospělých je častější problém, než si možná myslíte. Co ho způsobuje, jaké jsou účinné způsoby léčby a jak mu předcházet?

Nejen hormony ale i stres můžou za pupínky

Možná máte pocit, že se vám pupínky a černé tečky objevily na pokožce tak říkajíc z ničeho nic, ale není tomu tak. Příčin akné je mnoho a u mnoha z nich si změny nemusíte všimnout, dokud se na pleti neobjeví první pupínek. Pojďme se tedy na tyto příčiny podívat.

Hormonální změny jsou velmi častou příčinou akné u dospělých, a to zejména v období velkých hormonálních změn jako jsou menstruace, těhotenství a menopauza nebo při užívání a vysazení hormonální antikoncepce.

Některé kosmetické produkty a nevhodná péče o pleť mohou být zásadní příčinou problémů s akné, pokud některý z běžně používaných produktů obsahuje komedogenní látky (látky ucpávající póry a způsobující nedokonalosti pleti) jako například vazelínu nebo parafín.

Strava má na výskyt akné také nemalý vliv. Potraviny s vysokým glykemickým indexem jako bílé pečivo či sladkosti nebo i mléčné výrobky mohou přispět k jeho tvorbě.

Chronický stres zvyšuje hladinu kortizolu, což může vést k zánětům a zhoršení akné. Stres také může ovlivnit hormonální rovnováhu, čímž dále přispívá k problémům s pletí.

Hygiena, dostatek spánku a péče o pleť = prevence

Pravidelná a šetrná péče o pleť je klíčová. Používejte produkty vhodné pro váš typ pleti a pokožku dostatečně hydratujte. Existuje spousta produktů zaměřených na problematickou pleť. Naším favoritem zůstává Phyris Derma Control, která je zaměřena právě na mastnou pleť se sklony k tvorbě akné. Obsahuje klíčovou aktivní složku Micro silver (mikro stříbro), která čistí a ošetřuje pleť a navíc působí antibakteriálně.

Dostatek spánku, vyvážená strava a pravidelný pohyb jsou základními pilíři pro celkově zdravější tělo, což samozřejmě znamená i zdravější pokožku.

Čištění předmětů, které pravidelně přicházejí do kontaktu s pokožkou, by se také mělo dostat na váš seznam priorit. Zaměřte se na pravidelné čištění mobilního telefonu, povlaku na polštář či štětců na make-up a zkuste se také co nejvíce vyhýbat dotýkání obličeje.

Při závažnějších případech může váš dermatolog předepsat léky na předpis jako jsou antibiotika, retinoidy nebo hormonální terapie. Tyto léky mohou pomoci snížit zánětlivost, regulovat produkci mazu a předcházet vzniku nových pupínků.

V některých případech mohou pomoci procedury jako chemické peelingy nebo laserová terapie, které mohou zlepšit vzhled pokožky a snížit výskyt akné.

Když už nic nepomáhá?

Pokud po 6-8 týdnech používání volně prodejných přípravků nepozorujete žádné zlepšení, je vhodné se poradit s dermatologem. Ten může doporučit vhodnou léčbu na míru vašim potřebám.