Lupy nebo suchá pokožka hlavy, jaký je rozdíl?

Při hledání původce podrážděné pokožky hlavy a malých bílých šupinek kůže uchycených ve vlasech, vás jistě jako…

Při hledání původce podrážděné pokožky hlavy a malých bílých šupinek kůže uchycených ve vlasech, vás jistě jako první a nejznámější příčina napadnou neblaze proslulé lupy. Bude pro vás proto možná překvapením, že za těmito příznaky může stát i suchá pokožka hlavy. Abyste se zbavili podrážděné pokožky a nevzhledných šupinek kůže, je důležité určit, která z těchto variant stojí za vznikem vašich problémů, jelikož každá z nich vyžaduje jinou péči. Pojďme tedy tento zapeklitý případ společně rozlousknout.

Vznik lupů

Lupy jsou často spojovány s nečistou pokožkou hlavy a nedostatečnou hygienou, ale pravda je, že se mohou objevit u každého z nás. Příčina vzniku lupů není zcela jasná, ale nejčastěji je spojována s nadměrnou tvorbou mazu a tím způsobeným přemnožením kvasinek Malassezia. Maz, kvasinky a odumřelé kožní buňky společně tvoří nápadné mastné bílé lupy. Kvasinky Malassezia se na pokožce hlavy vyskytují naprosto přirozeně a jsou nedílnou součástí jejího mikrobiomu. Problém nastává pouze tehdy, kdy se tvorba kožního mazu, kterým se tato kvasinka živí, zvýší.

Příznaky lupů

Nejběžnějším příznakem lupů je zaznamenání samotných bílých mastných šupin padajících na ramena a záda při rozčesávání nebo pohybu vlasů. Ještě, než však zaznamenáte tyto šupiny, je možné, že si povšimnete zarudlé a svědivé pokožky, která je varovným signálem před samotnou tvorbou lupů.

Vznik suché pokožky hlavy

Stejně jako suchá kůže kdekoliv jinde na těle vzniká suchá pokožka hlavy nedostatečnou hydratací a může být podrážděná, napjatá a svědivá. Na rozdíl od suché kůže ji však nevyřešíte nanesením vrstvy hydratačního krému, jelikož byste se pak museli navíc potýkat s mastnými vlasy. Je důležité pochopit, že přirozenou hydrataci pokožky hlavy doslova splachujete do odpadu příliš častým mytím vlasů a nešetrnými přípravky.

Příznaky suché pokožky hlavy

Nejpatrnějším projevem suché pokožky hlavy jsou drobné odumřelé kožní buňky viditelně padající z vlasů. Průkazným příznakem je pak samozřejmě i podrážděná, svědivá pokožka hlavy a suché vlasy.

Lupy nebo suchá pokožka hlavy?

Jak tedy rozlišit lupy od suché pokožky hlavy? Klíčem jsou samotné bílé šupinky a jejich podoba. Jsou-li šupinky mastné a jednoduše na pohled viditelné, jedná se o lupy. Jsou-li ovšem šupinky drobnější, matné a všimli byste si jich až při bližším zkoumání vlasů, jedná se o odumřelé buňky způsobené suchou pokožkou hlavy.

Prevence a péče

Když již tedy víme, jak odlišit lupy od suché pokožky hlavy, pojďme se podívat na způsob, jakým se jednoho či druhého problému zbavit a jak mu předcházet.

Lupy

  • Specializované šampony obsahující kyselinu salicylovou, ketokonazol, nebo pyrithion zinečnatý aktivně snižují tvorbu kožního mazu a kvasinek na pokožce hlavy. Používáním tohoto šamponu minimálně dvakrát týdně se zbavíte lupů jako mávnutím kouzelného proutku.
  • Omega 3 mastné kyseliny taktéž regulují tvorbu kožního mazu.
  • Vitamín D pomáhá zpomalit rychlost růstu kožních buněk, což může být faktorem v extrémnějších případech lupů a psoriázy.
  • Tea tree olej má antimykotické a protizánětlivé účinky, díky čemuž je skvělým pomocníkem pro obnovení rovnováhy pokožky hlavy.

Suchá pokožka hlavy

  • Hydratační sérum dodá pokožce hlavy potřebnou péči a hydrataci, a navíc jde o bezoplachovou péči, kterou můžete používat až dvakrát denně.
  • Hydratační šampon a kondicionér jsou základním kamenem na cestě za zdravou pokožkou hlavy. Vyhněte se nadmíru parfémovaným šamponům a kondicionérům a zvolte raději produkty s hydratujícími a zklidňujícími ingrediencemi jako aloe vera nebo ovesné, rýžové či mandlové mléko
  • Vyhnout se alkoholu v používaných přípravcích je naprostou nutností. Zkontrolujte, zda se v prvních 5-10 ingrediencích vašich produktů objeví alkohol a pokud ano, tento produkt raději vyřaďte. Alkohol vlasy i pokožku hlavy nadměrně vysušuje, čímž by veškerá vaše snaha o hydrataci mohla přijít vniveč.

Lupy a suchá pokožka jsou často zaměňovány, jelikož sdílejí příznaky jako svědění, zarudnutí a bílé šupinky ve vlasech, liší se však příčinou vzniku. Nejlepším způsobem, jak se s oběma problémy vypořádat, je pamatovat na to, abyste se k pokožce hlavy chovali jako ke zbytku pokožky těla, a to s každodenní pozorností a cílenou péčí.